szukaj
plyty-uszczelkarskie-2.jpg

Uszczelnienia statyczne i termoizolacyjne cz.1

« Wróć do strony głównej

Uszczelnienia statyczne i termoizolacyjne są szeroką grupą materiałów stosowanych w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba odizolowania powierzchni, celem ograniczenia strat energii lub zabezpieczenia przed niekontrolowanym przegrzaniem. W części pierwszej artykułu dotyczącego uszczelnień statycznych i termoizolacyjnych, przedstawiamy materiały produkowane metodą włókienniczą, które można podzielić na następujące grupy:

Uszczelnienia termoizolacyjne: taśmy szklane i ceramiczne

Jednym z doskonałych izolatorów termicznych i elektrycznych jest taśma szklana. Pleciona jest z przędzy szklanej – włókna typu E – i przeznaczona do uszczelnień statycznych. Doskonale sprawdza się jako izolacja elementów narażonych na wysoką temperaturę, termoizolacja instalacji wysokotemperaturowych i parowych oraz jako izolacja termiczna węży, kabli i przewodów. Taśma szklana dostępna jest w różnych grubościach a jej temperatura pracy mieści się w przedziale 500-550°C. Jej podstawowe cechy to:

Taśma szklana

 • jest niepalna,
 • jest odporna na ogień,

 • posiada dobre właściwości termoizolacyjne,

 • jest odporna na wiele mediów chemicznych, za wyjątkiem stężonych zasad, kwasu fluorowodorowego, pary wodnej przegrzanej i mediów abrazyjnych.

Taśma ceramiczna

Natomiast taśma ceramiczna pleciona jest z przędzy ceramicznej glinokrzemianowej– zbrojonej lub wolnej. W zależności od rodzaju przędzy może ona osiągać różną temperaturę pracy: w przypadku przędzy ceramicznej na pilocie szklanym jest to 600°C, a w przypadku przędzy zbrojonej inconelem, nawet 1200°C. Może być stosowana jako:

 • izolacja elementów narażonych na wysoką temperaturę,

 • termoizolacja instalacji wysokotemperaturowych i parowych,

 • izolacja termiczna węży, kabli i przewodów

Uszczelnienia termoizolacyjne: sznury i szczeliwa

Kolejnym rodzajem statycznych uszczelnień termoizolacyjnych są sznury i szczeliwa szklane i ceramiczne.

 • Szczeliwo (sznur) ceramiczne

 • Szczeliwo (sznur) szklane

Sznur szklany pleciony jest z teksturowych włókien szklanych metodą Interbraid. Występuje w przekroju okrągłym o różnych średnicach i może być stosowany do uszczelniania drzwi młynów węglowych, włazów, pokryw czy drzwi komór suszarniczych i lakierniczych. Doskonale sprawdza się zatem w elektrowniach, przemyśle ceramicznym, szklarskim i metali nieżelaznych oraz w gospodarce komunalnej.

Takie same właściwości i zastosowanie posiada szczeliwo szklane, jednak w odróżnieniu od sznura występuje w przekroju kwadratowym i prostokątnym.

Uszczelnienia termoizolacyjne: tkaniny szklane i ceramiczne

Wśród uszczelnień statycznych termoizolacyjnych występują również tkaniny szklane i ceramiczne.

Tkanina szklana

Tkanina szklana zaliczana jest do materiałów termo- i elektroizolacyjnych. Jej podstawowe cechy to:

 • jest niepalna,

 • jest obojętna chemicznie,

 • absorbuje wodę w minimalnych ilościach,

 • praktycznie nie ulega korozji wodnej.

Wśród licznych zastosowań doskonale sprawdza się w transporcie wodnym i lądowym, lotnictwie, motoryzacji, budownictwie, drogownictwie, odlewnictwie, metalurgii, energetyce, elektronice, elektrotechnice, modelarstwie i innych gałęziach przemysłu.

Tkanina ceramiczna

Tkanina ceramiczna jest wyrobem tkanym z przędzy glinokrzemianowej z niewielką domieszką włókien organicznych. W zależności od rodzaju użytej przędzy, tkanina ceramiczna może osiągać różną temperaturę pracy:

 • przędza ceramiczna na pilocie szklanym, czyli niezbrojona: 600°C

 • przędza ceramiczna zbrojona inconelem: 1200°C

Wspólnym mianownikiem dla opisanej grupy uszczelnień statycznych termoizolacyjnych jest wysoka odporność termiczna. Doskonale sprawdzają się więc wszędzie tam, gdzie konieczne jest odizolowanie powierzchni, w celu zabezpieczenia przed niekontrolowanym przegrzaniem.

 

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź