szukaj
plyty-uszczelkarskie-2.jpg

Uszczelka spiralna - jak precyzyjnie wykonać montaż?

« Wróć do strony głównej

Bardzo istotnym elementem mającym wpływ na późniejsze użytkowanie uszczelek spiralnych jest ich prawidłowy montaż. Wszelkie nieprawidłowości mogą przyczynić się do rozszczelnienia instalacji, co jest bardzo niebezpiecznie w przypadku instalacji chemicznych. Co więcej, w najgorszym przypadku może dojść do przestoju linii produkcyjnej. A to zawsze przynosi duże straty.

Szczególną uwagę należy zwrócić na sposób instalowania uszczelek spiralnych, gdyż większość uszkodzeń spowodowana jest ich niestarannym zakładaniem. Przed rozpoczęciem montażu należy oczyścić stykające się powierzchnie kołnierzy oraz sprawdzić czy nie są one uszkodzone. Następnym krokiem jest sprawdzenie oraz oczyszczenie śrub, nakrętek i podkładek ze zbędnych zanieczyszczeń.

Później konieczne jest sprawdzenie prostoliniowości stykających się powierzchni i umieszczenie uszczelki dokładnie w środku kołnierza.

Śruby należy dokręcać o około 50% końcowego momentu obrotowego według podanej na rysunku kolejności. Następnie powtarzać tę czynność dokręcając je o 75% i 100% końcowego momentu obrotowego. Jeżeli podana kolejność dokręcania śrub nie jest zachowana, uszczelka zostanie uszkodzona, a szczelność nie będzie zachowana.

Zdecydowanie nie zaleca się odkręcania i ponownego dokręcania uszczelki. W przypadku uszczelki spiralnej typu 2 (bez pierścieni zewnętrznego i wewnętrznego), należy zakładać je ze szczególną starannością, gdyż są one objęte jeszcze większym ryzykiem uszkodzenia.

Zobacz także:
- Uszczelki do połączeń kołnierzowych
- Procedury doboru uszczelek
- Uszczelki - materiały z jakich są wykonane
- Uszczelki pierścieniowe RTJ

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź