szukaj

Instrukcja instalacji uszczelek

« Wróć do strony głównej

Dobór materiału

Aby dobrać własciwy materiał do konkretnego zastosowania należy uwzględnić wiele czynników, w tym temperaturę, ciśnienie oraz odporność chemiczną. Zazwyczaj należy kierować się informacjami zawartymi w kartach produktu danej płyty uszczelkarskiej.

 

Grubość uszczelki

Uszczelka powinna być tak cienka jak to tylko możliwe. Aby zapewnić optymalną pracę uszczelki maksymalny stosunek jej grubości do szerokości powinien wynosić 1/5 ( idealny jest 1/10)

 

Wymiary uszczelki

Należy sprawdzić, czy wymiary uszczelki są prawidłowe. Uszczelka nie powinna wchodzić w światło przewodu oraz powinna być umieszczona centrycznie

 

Stan kołnierzy

Przed założeniem nowej uszczelki należy się upewnić, że resztki starej uszczelki są usunięte a przylgi są czyste, w dobrym stanie i równoległe.

 

Środki pomocnicze

Przed zainstalowaniem uszczelki należy upewnić się, że jest ona sucha. Nie zaleca się stosowania żadnych środków pomocniczych, których obecność wpływa na zdolność materiału uszczelki do przenoszenia obciążeń.Nie ściśnięta uszczelka (przed instalacją) moze absorbować ciecze co może prowadzić do jej defektu podczas pracy. W trudnych warunkach instalacji dopuszcza sie stosowanie w minimalnych ilościach suchych czynników pomocniczych na bazie siarczków mobidenu lub PTFE. Należy upewnić się, że rozpuszczalniki oraz substancje nośne odparuja całkowicie.

 

Przygotowanie śrub

Jeżeli to konieczne należy przy pomocy szczotki drucianej dokładnie oczyścić wszystkie zanieczyszczenia z gwintów śrub i nakrętek. Należy sprawdzić czy nakretki poruszają się swobodnie po gwincie śrub. Aby zredukować tarcie podczas dokręcania śrub należy posmarować smarem gwinty śrub i nakrętek oraz czoła nakretek. Zalecene jest użycie środka smarnego do śrub, który zapewni współczynnik tarcia od 0,10 do 0,14.

 

Montaż uszczelki

Zaleca się aby śruby były dociągane w sposób kontrolowany, tak by uzyskać wiekszą dokładność i poprawność. Jeśli jest używany klucz dynamometryczny, należy upewnić się że jest dokładnie skalibrowany. Sam proces dokręcania śrub powinien odbywac się pieciostopniowo: najpierw należy dokręcić śruby ręcznie, następnie należy dokręcić śruby używając w kojenych krokach odpowiednio: 30%, 60% i 100% wartości wymaganego momentu. Czynności te należy zawsze wykonywać przy zachowaniu odpowiedniej kolejności dokręcania śrub ( naprzemiennie ). I ostatecznie dla pewności należy jeszcze raz sprawdzić po kolei naciąg każdej śruby.

 

Dociąganie śrub

Zastosowanie się po powyższych zaleceń powinno wyeliminować konieczność późniejszego dociągania śrub. Jeśli jednak okaże się to konieczne, dociągnięcie jest możliwe tylko, jeśli temperatura instalacji jest niska( jak temperatura otoczenia), przed lub w trakcie pierwszego rozruchu instalacji. Dociąganie śrub połączenia w przypadku uszczelek z materiałów wzmacnianych włóknami, które były poddane działaniu wyższych temperatur lub pracowały już dłuższy czas może doprowadzić do awarii połączenia kołnierzowego i możliwego wydmuchnięcia uszczelki.

 

Wielkrotne użycie uszczelki

Ze wzgledów bezpieczeństwa nigdy nie należy używać ponownie raz użytej wcześnie uszczelki.

Zobacz także:
- Procedury doboru uszczelek

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź