szukaj
plyty-uszczelkarskie-2.jpg

Uszczelki do połączeń kołnierzowych

« Wróć do strony głównej

Uszczelki stosowane do połączeń kołnierzowych występują w kilku rodzajach i wykrawane są z różnych materiałów, pozwalających na pracę uszczelki w różnych warunkach temperaturowych i ciśnieniowych. Ta różnorodność jest spowodowana faktem, że połączenia kołnierzowe są najczęściej występującymi w przemyśle połączeniami rurociągów, aparatów i instalacji.

Rodzaje uszczelek w połączeniach kołnierzowych

uszczelki RTJ

Każde połączenie kołnierzowe składa się z dwóch osiowo-symetrycznych kołnierzy stalowych, dwóch tulei z tworzywa, uszczelki oraz śrub z nakrętkami (elementów łączących).

Najczęściej stosowane są w nich uszczelniania statyczne kołnierzowe, które w zależności od materiału, z którego zostały wycięte, posiadają określone właściwości. Uszczelki najczęściej są wykrawane z płyt uszczelkarskich różnego typu, a także tektur termoizolacyjnych wysokotemperaturowych, płyt uszczelkarskich na bazie PTFE, grafitu ekspandowanego, z płyt gumowych (na przykład EPDM, NBR, SBR), fibry lub miedzi. Więcej o materiałach, z których produkowane są uszczelki piszemy tutaj.

Uszczelki do połączeń kołnierzowych można także podzielić według typu:

 • uszczelki płaskie

 • uszczelki spiralne

 • uszczelki wielokrawędziowe

 • uszczelki RTJ

 • uszczelki spiralne

 • uszczelki wielokrawędziowe

Każdy typ uszczelki do połączeń kołnierzowych posiada inne cechy i właściwości, które dostosowuje się do wymagań danej instalacji. Podstawowym kryterium wyboru uszczelki jest rodzaj medium, temperatura oraz ciśnienie. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę przy wyborze właściwego uszczelnienia?

 

Jak wybrać uszczelkę do połączeń kołnierzowych?

 

Wybór odpowiedniej uszczelki do połączeń kołnierzowych zależy od kilku czynników. Różne rodzaje konstrukcji oraz parametry pracy instalacji mogą być przyczyną różnych wątpliwości, dlatego podczas zamówienia uszczelki warto pamiętać o czynnikach takich jak:

 • Materiał, z którego wykonana jest uszczelka oraz norma według której została ona wykonana.

 • Rodzaj medium - należy upewnić się, że płyta z której została wycięta uszczelka jest odporna na medium występujące w instalacji.

 • Temperatura i ciśnienie medium.

 • Zmienność warunków roboczych

 • Typ uszczelki i jej wymiary, numer normy, średnicę nominalną

 • Producent- właściwości oraz skuteczność uszczelnienia mogą się różnić w zależności od producenta, nawet mimo podobieństwa wielu materiałów. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych producentów i materiałów wysokiej jakości

Na zamówienie wykonuje się także uszczelki do połączeń kołnierzowych o niestandardowych wymiarach.

Wybór odpowiedniej uszczelki warto skonsultować z doradcą technicznym, który biorąc pod uwagę powyższe wskazania doradzi najlepsze rozwiązanie.

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź