
TEMAC | blog technologiczny |

archiwum
Uszczelki spiralnePłyty uszczelkarskieUszczelki wielokrawędzioweUszczelki metaloplastyczneTemac rozdał nagrodyNowa płyta TEMASIL NG SOFT SzczeliwaUszczelnienia spoczynkowe metalowe Uszczelka spiralna- precyzyjne dobranie grubościUszczelka spiralna - jak precyzyjnie wykonać montaż?Tkane taśmy hamulcoweInstrukcja instalacji uszczelekUszczelki pierścieniowe RTJBezazbestowe płyty uszczelniające - Temafast EconomyPłyta TEMASIL TITANpopularne tagi
papier ceramiczny tektura ceramiczna mata ceramiczna płyty ceramiczneInstrukcja instalacji uszczelek
« Wróć do strony głównejZadaniem każdej uszczelki jest stworzenie i utrzymanie statycznej szczelności pomiędzy dwoma stacjonarnymi kołnierzami, łączącymi instalacje w zakładzie produkcyjnym, zawierające różne rodzaje płynów i gazów. Jednak aby blokada zapobiegająca ewentualnym wyciekom była skuteczna, uszczelka musi być prawidłowo zainstalowana. Wszelkie niedopatrzenia w tym procesie mogą skutkować awarią i wysokimi kosztami, związanymi z przestojem linii produkcyjnej.
Instalacja uszczelek krok po kroku
1. Dobór materiału
Aby dobrać właściwy materiał do konkretnego zastosowania należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak temperaturę, ciśnienie oraz odporność chemiczną. Zazwyczaj należy kierować się informacjami zawartymi w kartach produktu danej płyty uszczelkarskiej.
2. Grubość uszczelki
Uszczelka powinna być tak cienka jak to tylko możliwe. Aby zapewnić optymalną pracę uszczelki maksymalny stosunek jej grubości do szerokości powinien wynosić 1/5 ( idealny jest 1/10)
3. Wymiary uszczelki
Należy sprawdzić, czy wymiary uszczelki są prawidłowe. Uszczelka nie powinna wchodzić w światło przewodu oraz powinna być umieszczona centrycznie
4. Stan kołnierzy
Przed założeniem nowej uszczelki należy się upewnić, że resztki starej uszczelki są usunięte a przylgi są czyste, w dobrym stanie i równoległe.
5. Środki pomocnicze
Przed zainstalowaniem uszczelki należy upewnić się, że jest ona sucha. Nie zaleca się stosowania żadnych środków pomocniczych, których obecność wpływa na zdolność materiału uszczelki do przenoszenia obciążeń. Nie ściśnięta uszczelka (przed instalacją) może absorbować ciecze co może prowadzić do jej defektu podczas pracy. W trudnych warunkach instalacji dopuszcza się stosowanie w minimalnych ilościach suchych czynników pomocniczych na bazie siarczków mobidenu lub PTFE. Należy upewnić się, że rozpuszczalniki oraz substancje nośne odparują całkowicie.
6. Przygotowanie śrub
Wszelkie zanieczyszczenia z gwintów śrub i nakrętek należy usunąć przy pomocy szczotki drucianej. To bardzo ważne, ponieważ nakrętki muszą swobodnie poruszać się po gwincie śrub. Aby zredukować tarcie podczas dokręcania śrub, można użyć smaru, który zapewni współczynnik tarcia od 0,10 do 0,14.
7. Montaż uszczelki
Aby uzyskać większą dokładność i poprawność, zaleca się aby śruby były dociągane w sposób kontrolowany. Jeśli jest używany klucz dynamometryczny należy upewnić, się że jest dokładnie skalibrowany. Sam proces dokręcania śrub powinien odbywać się pięciostopniowo: najpierw należy dokręcić śruby ręcznie, następnie należy dokręcić je używając w kolejnych krokach odpowiednio: 30%, 60% i 100% wartości wymaganego momentu. Czynności te należy zawsze wykonywać przy zachowaniu odpowiedniej kolejności dokręcania śrub ( naprzemiennie ). Na koniec dla pewności warto jeszcze raz sprawdzić po kolei naciąg każdej śruby.
8. Dociąganie śrub
Zastosowanie powyższych zaleceń powinno wyeliminować konieczność późniejszego dociągania śrub. Jeśli jednak okaże się to konieczne, dociągnięcie jest możliwe tylko wtedy, gdy temperatura instalacji jest niska (czyli zbliżona do temperatury otoczenia) oraz jest przed lub w trakcie pierwszego rozruchu instalacji. Dociąganie śrub połączenia w przypadku uszczelek z materiałów wzmacnianych włóknami, które były poddane działaniu wyższych temperatur lub pracowały już dłuższy czas może doprowadzić do awarii połączenia kołnierzowego i możliwego wydmuchnięcia uszczelki.
Wielokrotne użycie uszczelki
Ze względów bezpieczeństwa nigdy nie należy używać ponownie raz użytej wcześniej uszczelki. Nawet jeśli tuż po zdjęciu wygląda na zupełnie sprawną, to mogła ulec nieodwracalnemu odkształceniu. Dotyczy to nie tylko miękkich uszczelek, cechujących się niewielką sprężystością, lecz także wielowarstwowych uszczelek stalowych.
Zobacz także:
- Procedury doboru uszczelek
